راز یک رستوران پر مشتری

راز یک رستوران پر مشتری

در این مقاله قصد داریم بررسی کنیم چه عواملی باعث می شود یک رستوران موفق و معروف شود، به طوری که روز به روز تعداد مشتریان آن بیشتر و شعباتش گسترده تر شود. یا چه عواملی وجود دارد که باعث می شود یک رستوران ورشکست شده و مجبور به تعطیل کردن بشود.

به طور حتم فاکتورهای زیر از عوامل مهمی در این زمینه هستند:

1- سیستم مالی و مدیریت مالی دقیق و منظم:

بی نظمی و شلختگی ابعاد و جنبه های گوناگون دارد. بی نظمی و آشفتگی در سیستم مدیریت مالی یک رستوران هم بسیار زیان آفرین است.

رستورانی را تصور کنید که فاقد یک حسابدار منظم یا مدیر مالی دقیق باشد، آن وقت چه بلایی سر این رستوران می آید؟ بدون شک انبوه بدهی ها، قبض ها و مالیات های سنگین روی هم تلنبار شده، قبض های به موقع پرداخت نشده، طلب های به موقع تسویه نشده و…در نهایت  چیزی که ترازنامه سالیانه این رستوران نشان می دهد حکایت از زیان های غیرقابل جبران، ازدست رفتن بخش زیادی ازسرمایه و ورشکستگی است.

پس در زمان راه اندازی رستوران، حتما حتما به یک حسابدار زبردست و منظم احتیاج داریم و رستورانی موفق و شناخته شده قطعا سیستم گردش مالی دقیق، منظم و حساب شده ای دارد ، و افراد این بخش با نظم و دقت بالایی کار میکنند و از ریسک های خطرآفرین و… خودداری نموده و با برگزاری جلسات مداوم با ریاست و مدیریت رستوران مشکلات و مسائل مالی را به سرعت و قبل از تبدیل شدن به یک بحران حل وفصل می نمایند.

یک رستوران موفق با استفاده از نرم افزار های به روز و دقیق حسابداری، حسابدار و مدیرمالی و صندوق دارهای آموزش دیده و مسلط به بررسی و شناخت بازار و با مشورت تیم بازاریابی ، تصمیمات مالی را حساب شده میگیرد و قبل از هرتصمیم با بررسی ابعاد مختلف آن از صحیح و سودده بودن آن مطمئن می شود.

2- مشتری مداری همیشگی:

یک رستوران موفق همیشه مشتری مدار بوده و حفظ مشتری و احترام به حقوق آن از اصلی ترین بند های منشور اخلاقی آن رستوران می باشد.

بی شک وقتی یک رستوران موفق می شود و رونق می گیرد در مشتری مداری عملکرد موفقی داشته است، اما یک مشکلی که اکثر رستوران های معروف و شناخته شده دارند و باعث می شود به مرور مشتریان خود را از دست بدهند این است که بعد از یک مقطع زمانی مشتری مداری را رها کرده و مثل سابق اهمیت زیادی به آن نمیدهند، لذا مشتری دیگرانگیزه سابق را برای رفتن به آن رستوران ندارد.

باید همیشه مدنظر داشته باشید که شهرت یک سکه دورو میباشد که یک روی آن محبوبیت و جذابیت است و یک روی آن نفرت و دلزدگی است، پس همیشه بدانید که مشتری مداری در هر مقطع و بازه زمانی باید در اولویت قرار گیرد.

3-تمایل به توسعه کار و پیشرفت:

یک رستوران موفق همیشه به پیشبرد و توسعه کار فکر میکند و خودش را محدود به داشتن یک شعبه نکرده و همیشه سعی در پیشرفت وگام برداشتن به سمت جلو دارد.  برای این کار حتما نیاز به گذراندن دوره ها وراه های افزایش موفقیت، بازاریابی و شناخت حرفه ای بازار رقابت، مطالعه و بررسی همه جانبه رقبا، عملکرد براساس علم روز و دانش MBA (علم مدیریت بازاریابی پیشرفته) و استفاده از تجربیات افراد موفق و … دارد.

4-شناخت وتسلط روی بازار:

مدیر رستوران و تیم بازاریابی باید مرتبا بازار را بررسی کرده و با شناخت نیازهای مشتریان و به روز رسانی و آپدیت اطلاعات خود از بازار رقابت، اجازه ندهند که سایر رقبا از آنها جلوزده ودر این زمینه عقب بمانند.

5- بازاریابی منظم و علمی:

در کنار مدیریت یک رستوران موفق یک تیم حرفه ای بازاریابی وجود دارد که باتوجه به روز و نیازهای جدید مشتریان و با شناخت دقیق و حرفه ای از بازار و دادن مشاوره به مدیر رستوران، مرتبا مسیر پیشرفت را باز کرده و نوآوری و خلاقیت خاص خود را هم در این امر دخیل می کنند تا سایر رقبا کمتر امکان تقلید از آنها را داشته باشند.

6- استفاده از تجهیزات آشپزخانه صنعتی استاندارد:

یک رستوران موفق می داند که با خرید تجهیزات آشپزخانه صنعتی استاندارد و قیمت مناسب و پرهیز از خریدن تجهیزات ارزان و بی کیفیت می تواند کیفییت غذای پخته شده را ارتقا دهد و همین باعث جلب رضایت و استقبال مشتریان میشود و موفقیت وسود مالی زیادی برای آن مجموعه به همراه دارد.

پس هرگز سر کیفیت و خریدن تجهیزات استاندارد صرفه جویی نکنید و در این بخش از رستوران حساب شده و دقیق و با مشورت کارشناسان و مقایسه بازار اقدام نمایید.

7- رضایت پرسنل از کار در رستوران:

بی شک یک رستوران موفق علاوه بر رضایت مشتریان، سعی می کند رضایت پرسنل و افراد زیرمجموعه خودش را هم کسب کند، چرا که هرچه پرسنل با انگیزه ورغبت  بیشتری کارکنند، رستوران  هم بازدهی ورضایت بیشتری کسب می کند.

یک مدیر موفق با پرداخت به موقع حقوق و مزایای پرسنل، دادن پاداش و قدردانی از عملکرد آنها و ایجاد محیط کاری سالم ومنظم و به دور از هرگونه تنش از طریق  مدیریت استرس ها و…سعی میکند شرایطی فراهم کند که تمامی پرسنل از کارشان راضی بوده و تمایلی به ترک کار و… نداشته باشند و از همه قابلیت های خود استفاده کنند.

بدین منظور پیشنهاد میشود جلسات منظم هفتگی یا ماهیانه برای مطرح کردن مشکلات و مسائل پرسنل با مدیریت برگزار شود و همچین سیستم مدیریت درتعامل مستقیم و دوطرفه با پرسنل باشد تا آنها به راحتی بتوانند مشکلات و مسائل کاری را مطرح نمایند.

دراین مقاله اهم رموز موفقیت در رستوران داری ذکر گردید. بدیهی است چنانچه رستوران داری و مدیریت به صورت علمی و اصولی انجام شود موفقیت و پیشرفت روز به روز بیشتر از قبل در انتظار آن رستوران می باشد. آپادانا با شناخت گسترده بازار رقابت و دید علمی به این مقوله آماده همکاری و مشاوره در این زمینه می باشد.