عوامل مهم در راه اندازی واحد نان و شيرينی

عوامل مهم در راه اندازی واحد نان و شيرينی

دستگاه پخت نان و شیرینی در انواع نانوایی های سنتی، مجتمع های نان فانتزی، شیرینی پزی ها و قنادی ها مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه ها دارای انواع مختلفی می باشند و بسته به موارد مصرف این دستگاه ها در ابعاد و اشکال گوناگون ساخته می شوند.

در ادامه مهمترین عواملی که در هنگام انتخاب باید مد نظر قرار دهید را بررسی می کنیم:

۱ – اعتبار برند

شاید برای اکثر مردم برند نمادی از چیزی لوکس و تشریفاتی به نظر برسد ولی در ذیل به اهمیت برندی که از ان خرید می کنید و چرا انتخاب برند معتبر عامل مهمی برای خرید دستگاه است اشاره می کنیم.

شرکت های بزرگ و صاحبان برند اکثرا کسانی هستند که در طول سالیان حضور در بازار به تکیه گاهی مطمئن برای مشتریان حوزه کاری خود بدل شده اند.

اما این جایگاه یک شبه و بدون هزینه و اتفاقی بوجود نیامده است، این برند ها از تجربیات کاری سالیان فعالیت خود در کنار سایر اصول مدیریت، بازاریابی، مهندسی  و … برای گسترش کسب و کار خود بهره برده اند.

تفاوت های بسیار در مورد خرید دستگاه از یک کارگاه کوچک و کمتر شناخته شده و یک شرکت بزرگ و معتبر وجود دارد.

محصولات برندها در قیاس با کارگاه های کوچک امتیازات زیادی دارند که در ذیل به چند مورد از آن اشاره می کنیم.

طراحی مهندسی، بهینه سازی و کارایی ماشین آلات

فرآیند طراحی ماشین آلات در شرکت های بزرگ معمولا توسط تیم های فنی مهندسی و با هماهنگی تیم تحقیق و توسعه انجام می شود. این واحد ها به طور مداوم با بررسی عملکرد دستگاه ها در بازارعملکرد دستگاه ها را بهبود می دهند و به قابلیت های آنها اضافه می کنند و مشکلات انها را مرتفع می سازند.

کار طراحی ماشین آلات شرکت های بزرگ معمولا در نرم افزارهایی مانند اتوکد، سالید ورک و … انجام می شوند که برای انجام طراحی تخصصی مورد استفاده قرار می گیرند.

دستگاه هایی که توسط متخصصان در نرم افزار های مخصوص طراحی می شوند اکثرا با درنظر گرفتن اصول طراحی مهندسی، بهینه سازی و کارایی همراه هستند که نتیجه آن تولید دستگاه هایی است که برتری های زیادی نسبت به دستگاه های تولید شده توسط کارگاه های کوچک دارند .

درمورد این مزیت ها می توان به مواردی از قبیل میزان صدای کمتر، سرعت بیشتردستگاه، قابلیت مونتاژ و دمونتاژ شدن، تعمیر و نگه داری آسانترو کم هزینه تر، استحکام بیشتر، آلایندگی کمتر، اتلاف کمتر حرارت به واسطه عایق بندی دقیق تر دستگاه پخت نان ، مصرف بهینه انرژی و کارایی بیشتر و … اشاره کرد.

خدمات پس از فروش طولانی مدت با تضمین تامین قطعات به واسطه مستند سازی

در کارگاه های کوچک دستگاه ها اغلب نتیجه تجربه شخصی یک یا چند نفر است و کمتر به صورت سازماندهی شده روند تولید مستند سازی می شوند. با تغییر نفرات کارگاه و عدم انتقال دانش فنی با مستند سازی مشکل پشتیبانی از این دستگاه ها به وجود می آید.

در شرکت های بزرگ تمامی دستگاه ها و ورژن های مختلف این دستگاه ها  دارای نقشه های مهندسی هستند علاوه بر خود دستگاه ها تمامی قطعات استفاده شده در هردستگاه نیز مستند سازی شده است.  

کارگاه کوچک ممکن است پس از تولید یک یا دوسال از یک دستگاه به توقف تولید آن اقدام کند و هنگامی که شما پس از چند سال برای جایگزین کردن قطعه ای که خراب شده اقدام کنید حتی این احتمال وجود دارد که حتی کارگاه زمینه فعالیت خود را عوض کرده باشد چه برسد به اینکه قطعه جایگزین به شما ارائه دهد.

اما در شرکت های بزرگ دستگاه ها بر اساس نقشه های مهندسی تولید می شوند، این نقشه ها مستند سازی می شوند و حتی با تغییر دستگاه ها یا به روز کردن آنها و ارائه ورژن جدید از دستگاه، اطلاعات فنی دستگاه های قدیمی از بین نمی رود و در صورت نیاز کلیه قطعات دستگاه قابل بازتولید هستند که مقوله خدمات پس از فروش بلند مدت را برای این برند ها امکان پذیر می کند.

۲ – کیفیت و در دسترس بودن قطعات و لوازم جانبی

کیفیت قطعات مورد استفاده در تولید دستگاه پخت نان تاثیر مستقیمی بر کیفیت دستگاه دارد، علاوه بر بالا بودن کیفیت قطعات باید دقت داشت که این قطعات در صورت بروز مشکلات احتمالی از بازار یا شرکت تولید کننده قابل تهیه باشند.

۳ –  طول عمر و هزینه های تعمیر و نگه داري یکی از عوامل تعیین کننده قیمت دستگاه نانوایی طول عمر مفید آن می باشند که با کیفیت قطعات استفاده شده در آن و طراحی آن رابطه تنگاتنگی دارد. البته مواردی مانند امکانات ارئه شده در دستگاه نیز بر هزینه تمام شده آن اثر می گزارند.

از طرفی مسئله ای که هنگام خرید دستگاه نانوایی نباید از آن غافل ماند این است که هزینه خرید دستگاه تنها  قیمت ای که در ابتدا برای دستگاه می پردازید نیست و می توان گفت که هزینه نهایی دارای یک وجه پنهان نیز می باشد و آن هزینه های مربوط به تعمیر و نگه داری دستگاه خریداری شده است.

دستگاهی که با قیمت ارزان می خرید و هر جند وقت یکبار باید برای تعمیر ان هزینه بکنید و اغلب این هزینه ها قابل توجه هستند و با یک سرویس دوره ای  یا تعویض قطعات ارزان قیمت که حالت مصرفی دارند قابل قیاس نیستند.

در اصل علت خرید دستگاه با قیمت بالاتر نسبت به نمونه های مشابه ارزانتر در بازار نیز همین است.

یک ضرب المثل انگلیسی معروف وجود داره که می گوید

I’m Not Rich Enough to Buy Cheap Things

هنوز انقدر پولدار نشدم که، جنس ارزون بخرم

کمتر دستگاهی است که در طول فعالیت خود نیاز به سرویس و نگه داری نداشته باشد اما میزان سعهولت و هزینه ای که برای این کار صرف می کنید در دستگاه های مختلف بسیار متفاوت است.

۴ – خدمات پس از فروش

فروش پایان کار نیست آغاز یک همکاری است

به همین دلیل است که باید قبل از خرید هر گونه دستگاه از خدمات پس از فروش آن اطلاعات دقیق داشته باشید، قرارداد خود را به دقت بخوانید، مطمئن شوید که همه مفاد آن را میدانید.

مواردی مانند نوع گارانتی یا وارانتی، مدت زمان اعتبار گارانتی و خدمات پس از فروش، موارد تحت پوشش گارانتی و خدمات پس از فروش، مواردی که موجب سلب اعتبار گارانتی و خدمات می شود را به دقت بررسی کنید.

۵ – سوخت مصرفی

سوخت مصرفی مورد استفاده دستگاه باید با امکانات مغازه شما هم خوانی دارد، با اینکه اکثر مغازه ها امروزه به گاز شهری متصل هستند و گاز شهری به عنوان سوخت پیش فرض در اکثر دستگاه ها مورد استفاده می گیرد ولی اگر مغازه شما در روستا یا محلی قرار دارد که دسترسی به گاز شهری ندارد می توانید دستگاه هایی را پیدا کنید که با تعویض مشعل امکان استفاده از گازوئیل، نفت، گاز مایع و … را به عنوان سوخت جایگزین به شما می دهند

حتما دقت داشته باشید دستگاهی که می خرید با تایید کارخانه سازنده قابلیت استفاده از سوخت مد نظر را داشته باشد، برخی از افراد بصورت خودسرانه اقدام به تغییر سوخت مصرفی بدون دقت به استاندارد های تولید کننده دستگاه می کنند که می تواند به بروز حادثه منجر بشود که مسلما تحت پوشش بیمه نیز نخواهد بود.این امر حتی می تواند علاوه بر خسارات مالی، آسیب های جدی جانی نیز به بار آورد.

۶ – ابعاد و شکل دستگاه و میزان فضای مورد نیاز

یکی از نکات مهم قبل از اقدام به خرید دستگاه بررسی فضایی است که این دستگاه اشغال می کند. البته باید اندازه درب مغازه را هم در نظر بگیرید برخی دستگاه ها با اینکه فضای کافی در داخل مغازه و جود دارد به دلیل کوچک بودن اندازه درب مغازه امکان حمل به داخل مغازه را ندارند.

همچنین دقت کنید که پس از قراردادن دستگاه در مغازه یا کارگاه فضای کافی برای فعالیت های روزمره در کارگاه باقی بماند دست و پا گیر بودن دستگاه در مغازه های کوچک توسط دستگاه های بزرگ می تواند در بلند مدت بسیار آزاردهنده باشد.

در اغلب موارد در بازار دستگاه هایی با عملکرد یکسان با ابعاد متفاوت وجود دارند که اغلب بستگی به نوع طراحی دستگاه دارد.

دستگاه هایی که توسط متخصصان در نرم افزار های مخصوص طراحی می شوند اکثرا با درنظر گرفتن اصول طراحی مهندسی، بهینه سازی و کارایی همراه هستند که نتیجه آن تولید دستگاه هایی است که فضای بهینه را اشغال می کنند.

۷ – امکانات

بدون شک یکی از مهمترین عوامل که بر انتخاب هر مشتری تاثیر می گزارد امکانات محصول است، در هنگام مقایسه دستگاه های مختلف تفاوت امکانات را بررسی کنید، گاهی اوقلت تفاوت قیمت محصولات ناشی از تفاوت امکانات آنهاست که شما لزوما به این امکانات نیاز ندارید. قبل از خرید دستگاه امکانات آن را با نیازمندی های خود مطابقت دهید،.

در انتخاب هایتان رشد کسب و کار خود در آینده را نیز در نظر بگیرید بعضی از ویژگی ها ممکن است در آینده نزدیک به کارتان بیاید و گاها هزینه کردن مقداری بیشتری پول در خرید امروز بهتر از هزینه تعویض یک دستگاه در آینده نزدیک است.